Jdi na obsah Jdi na menu
 


                           John Ronald Reuel Tolkien

Pán prstenů III - Návrat krále

Originální název:The Lord of the Rings: The Return of the King
Překlad:Stanislava Pošustová
Nakladatelství:?

Hlavní postavy:

  • Společenstvo Prstenu - Frodo, Sam, Aragorn, Gimli, Legolas, Pipin, Smíšek, Gandalf
  • Faramir - Boromirův bratr
  • čaroděj Saruman
  • Eomér - kníže Rohanu, synovec krále Theodéna
  • Glum/Sméagol
  • Eowyn - sestra knížete Eoméra

Obsah:

Zatímco se Gandalf, Pipin a celé Minas Tirith připravují na válku s mordorskými vojsky, Aragorn, Smíšek, Legolas a Gimli jedou spolu s Eomérem a jeho Rohanskými jezdci zpět do Rohanu. Odtud pokračují se skupinou Dúnadanů, kteří se sjeli z různých koutů Středozemě a dál na nebezpečnou Stezku Mrtvých. Tady totiž čekají neklidné duše mrtvých bojovníků, kteří kdysi porušili přísahu, že budou bojovat proti Sauronovi, a byli Isildurem, Aragornovým předkem, prokleti. Na zapřenou jede s družinou Eowyn, zamilovaná do Aragorna, a Smíšek.

V Minas Tirith již vypukne válka a s městem to vypadá bledě. Na poslední chvíli však přijíždí jízda Rohanských následována Aragornovým vojskem Mrtvých. V bitvě zabije Eowyn Pána nazgulů-Prstenových přízraků, jež se cítil chráněn věštbou - že ho nemůže zabít žádný muž.

Odpověděl studený hlas: " Nevstupuj mezi nazgula a jeho kořist! Nebo tě nezabije! Odnese tě do domu nářků, až do nejzazší temnoty, kde bude tvé tělo stráveno a tvá schoulená mysl obnažena před Okem bez víčka."
Zařinčel tasený meč. "Dělej, co chceš, ale já ti v tom zabráním, budu-li moci."
"Zabráníš mě? Ty blázne. Mně nezabrání žádný živý muž!" (…)
Jasný hlas zazvonil jako ocel. "Ale já nejsem živý muž! Máš před sebou ženu.

Po bitvě se všichni uchýlí do města a přemýšlí o dalším postupu-svou jedinou šanci vidí v útoku na Brány Mordoru, přestože je to téměř sebevražedný pokus.

Sam se zatím pokouší vysvobodit Froda ze zajetí skřetů v Minas Morgul. Skřeti se ale pohádali a pozabíjeli takže to není tak beznadějné jak očekával. Vrací pánovi Prsten a pokračují v cestě přes pusté pláně Gorgoroth k Hoře Osudu - Orodruině. Když se úplně vyčerpaní dostanou až k cíli své cesty, Prsten se zmocní Froda a nedovolí mu hodit ho do Puklin osudu. Jenže Glum, který je stále sledoval, podstoupí kvůli svému Miláškovi zápas s neviditelným Frodem. Ukousne mu prst s Prstenem, ale padá do ohně. Sama a Froda přiletí na orlech zachránit Gandalf a letí zpět do Minas Tirith - Sauron byl poražen. Správce Gondoru Faramir předává království zpátky do rukou krále - Aragorn. Aragorn si tak konečně může vzít Elrondovu dceru Arwen, jež se vzdává elfí nesmrtelnosti. Eowyn si bere Faramira, do kterého se zamilovala při svém zotavování.

Hobiti se vrací domů do Kraje, ale místo jásavého přivítání je čeká nepříjemné překvapení. Čeká je ještě jeden úkol-vyhnání Sarumana, jež se během jejich nepřítomnosti učinil pánem Kraje a zabral Frodovo Dno Pytle.

Ani potom ale Frodo nenalézá klid. Rány Toho, který nesl Prsten jsou příliš hluboké a on se vydává spolu s elfy, Gandalfem, Bilbem z Šedých přístavů do Země neumírajících.