Jdi na obsah Jdi na menu
 


                        Pán prstenů: Dvě věže

Pán Prstenů: Dvě věže - The Lord of the Rings: The Two Towers

obal Dlouho očekávané pokračování kultovní fantasy ságy konečně dorazilo do našich kin…

A příchod to byl skutečně monumentální. Nebudu Vás dlouho napínat, už nyní mohu prohlásit, že Dvě věže jsou minimálně stejně dobré jako Společenstvo Prstenu…

To skončilo příchodem dvou hobitů - Sama a Froda na okraj Mordoru. Temné říše, ve které je ukryto jediné místo, kde lze zničit Prsten Moci. Ale také místo, kde Sauron a Saruman budují obrovskou armádu, která by byla schopna zničit celou Středozemi…

Dvě Věže se ale cestě těchto dvou odvážných půlčíků věnuje nepříliš mnoho pozornosti. Není také divu, protože celý děj se odehrává hned v několika rovinách - jedna sleduje cestu Froda a Sama, druhá se zaměřuje na putování Legolase, Gimliho a hraničáře Aragorna a další osudy Merrina a Pippina, kteří byli zajati skřety atd. atd. Dějových linií je skutečně dost a navíc se dočkáte různých, krátkých příběhových "střípků".

První několik minut si budete pravděpodobně muset zvyknout na tento "skládankový" styl vyprávění a bude se Vám určitě zdát nepatrně chaotický, ale za okamžik si zvyknete a pochopíte, že vše má svůj smysl a ten plní skutečně výtečně (alespoň většinou).

Nejpodstatnější část filmu je věnována říši Rohanu, která se připravuje na útok armády skřetů Uruk-hai. Do Rohanu přichází i Aragorn, Gimli a Legolas, aby pomohli čelit hrozícímu nebezpečí a možná i zkáze. Začíná se schylovat ke konečné bitvě, která bude ovšem jen začátkem války mezi Středozemí a spojenectví Saurona a Sarumana, ať už dopadne jakkoliv…

Jak jsem upozornil, toto je příběhová linie, které je věnována valná část filmu, ale celý děj se ještě štěpí a štěpí, takže budete mít poměrně dost práce s tím, aby Vám nic neuteklo (a pokud se Vám to nepodaří, bude to velká škoda, protože každý detail je podstatný k pochopení celého komplexu).

Pán Prstenů: Společenstvo Prstenu nás uchvátilo nejen skvělým převedením literární předlohy na filmová plátna (i když s tím někteří nesouhlasí), ale také vizuální stránkou a právě ta je v Dvou Věžích dovedena k vrcholu dnešních možností. Konečná bitva Vás jednoduše "usadí" a dostaví se myšlenka, že trilogie Pána Prstenů je fantasy obdobou Hvězdných Válek, a že Pán Prstenů ovlivní svět filmu stejně jako sci-fi sága od George Lucase.

Pokud bych měl odpovědět na otázku (které se mi mimochodem zdá naprosto zbytečná) zda jsou Dvě Věže lepší než Společenstvo Prstenu, nebyl bych schopen odpovědět přímo. Řekl bych jen to, že Dvě Věže jsou důstojným pokračování, které rozhodně nezklame, určitě pobaví a možná i nadchne.

Jiná a mnohem podstatnější otázka je, zda je možné pobavit se u pokračování, pokud jste neměli tu možnost shlédnout díl první. Ano, pobavíte se, ale i tak Vám doporučuji, abyste si Společenstvo Prstenu pustili před sledováním Dvou Věží, i když jste ho už viděli, protože Vám jistě uniknout určité souvislosti.

Nebojím se prohlásit (i přestože, jsem ještě neshlédl celou trilogii), že Pán Prstenů je nejlepším filmovým fantasy, které kdy spatřilo světlo světa lidí a rozhodně není určeno jen pro fanoušky fantaskního světa, ale pro všechny milovníky kvalitní filmové zábavy a zručně odvedené práce…

režie:

Pán prstenů -Nová síla narůstá


Nová síla narůstá...

Poté, co se Společenstvo prstenu rozpadlo, sledujeme v druhém pokračování příběhu Pána prstenu putování osamocených hrdinů Froda Pytlíka a Sama do Mordoru, kde budou moci prsten zničit. Ostatní ze Společenstva - Aragorn, Legolas a Gimli - se vydávají zachránit Smíška a Pipina ze zajetí Uruk-haie. Ke svým společníkům se přidává i znovuzrozený Gandalf, který se utkal s Balrogem a zvítězil. Zamíří do města Rohan, kde se snaží přesvědčit krále Théodena o neodvratitelnosti války. Mezitím se Smíškovi a Pipinovi podaří uprchnout a skrýt se ve Fanghornském lese.

Frodo a Sam se stále blíží k hoře osudu, ale kdekdo se jim snaží cestu znepříjemnit. Glum jim chce prsten dokonce ukrást, nakonec je ale donucen jim na cestě pomoci.

Vrcholem snímku je bitva u Helmova žlebu, kde se utkají lidé po boku s elfy pod vedením Aragorna, Théodena, Legolase a Gimliho se Sarumanovými nestvůrami...

Země původu: USA
Rok výroby: 2002
Délka: 179 minut

Světová práva: New Line Cinema
Distribuce v ČR: Warner Bros.

Premiéra v ČR: 16. ledna 2003
Videopremiéra: 29. srpna 2003

Žánr: fantasy

Režie:

Hrají:

Peter Jackson - režisér, scénárista a producent

Peter Jackson (režisér, scénárista a producent)

Narodil se na Novém Zélandu v roce 1961. Když mu bylo osm, koupili si rodiče 8mm kameru. Peter se svými přáteli tuto kameru hojně využíval, nejvíce pro krátké filmy. Ve svých dvaadvaceti letech pak vytvořil svůj první celovečerní film Bad Taste - Vesmírní kanibalové. Jeden z jeho posledních snímků Nebeské bytosti byl nominován na cenu Silver Lion na filmovém mezinárodním festivalu v Benátkách a na cenu Akademie za nejlepší scénář. Mezi jeho další filmy, které jsme mohli spatřit jsou Braindead - Živí mrtví a Přízraky.

Frodo Pytlík - hobit

Elijah Wood (Frodo Pytlík - hobit)

Elijah Joran Wood se narodil 28. ledna 1981. Dnes je považován za jednoho z nejnadanějších herců své generace. Pozornost si získal už filmem Paradise, později sklidil velký úspěch výkonem v katastrofickém snímku Drtivý dopad. Dále hrál ve filmech jako Radio Flyer, Navždy mladý po boku Mela Gibsona, Dobrý synek, Všude dobře, doma nejlíp, Avalon, nebo Návrat do budoucnosti II. Roku 1994 byl za svůj výkon v titulu The War prohlášen organizací NATO/ShowEast za Mladou hvězdu roku.

Aragorn řečený chodec - člověk

Viggo Mortensen (Aragorn řečený chodec - člověk)

Viggo Mortensen se narodil 20. října 1958. Poprvé hrál před kamerou v TV minisérii George Washington. Filmovým debutem pro něj byl snímek Petera Weira Svědek v roce 1985. Od té doby se ve světě filmových postav zapsal do povědomí diváků jako rebel se sklony k neočekávaně propukajícímu násilí. V protikladu k tomuto image napsal dvě knihy veršů a v současné době pracuje na třetí. Byl ženatý s punkovou zpěvačkou exotického jména - Exene Cervenka. Hovoří také španělsky a dánsky. Obrazy, které v roli malíře vytvořil ve filmu Dokonalá vražda, pocházejí z jeho štětce. Mohli jsme ho vidět ve filmech Tanec v temnotách, G. I. Jane, Denní světlo, Portrét dámy, Albino Alligator, Boží armáda, Krvavý příliv, Americká yakuza, Bod varu, Carlitova cesta, Mladí Američané,nebo Procházka na Měsíci.

Arwen - elfka

Liv Tylerová (Arwen - elfka)

Liv Tylerová, dcera Stevena Tylera, lídra skupiny Aerosmith a modelky Bebe Buellové, se narodila 1. července 1977. Vyrůstala v domění, že jejím otcem je rocker Todd Rundgren. Mohli jsme ji vidět například v dramatu Bruce Beresforda Němý svědek, v akčním filmu Michaela Baye Armageddon, dobrodružném kostýmním filmu Plunkett a Maclean, který se natáčel i u nás nebo v melodramatu Bernarda Bertolucciho Svůdná krása.

Samvěd Křepelka řečený Sam

Sean Astin (Samvěd Křepelka řečený Sam - hobit)

Sean Astin se narodil 25. února 1971 v Santa Monice. Debutoval spolu se svou matkou Patty Dukeovou v televizním pořadu Please Don't Hit Me Mom, před filmovou kamerou pak dobrodružným filmem Rošťáci. Mimo jiné získal cenu na filmovém festivalu Fort Lauderdale za nejlepší herecký výkon v hlavní roli ve filmu Low Life. My jsme ho mohli vidět nejen v Rošťácích, ale také v titulech jako Léto na divoké řece, Skandál!, Odvaha pod palbou, nebo Válka Roseových. Začal také režírovat a za svůj krátký film Kangaroo Kurt byl nominován na Oscara. Režíroval několik epizod televizního seriálu Perversions of Science. Vystudoval historii, americkou literaturu a kulturu na fakultě UCLA.

Legolas - Elf

Orlando Bloom (Legolas - Elf)

Orlando Bloom se narodil 13. ledna 1977 v Canterbury ve Velké Británii. V šestnácti letech se přestěhoval do Londýna, aby se zde připojil k National Youth Theatre. Zde také začal studovat na British American Drama Academy a později na Guildhall School of Music and Drama. Objevil se v hrách jako Little Me, Peer Gynt, Mefisto, Tři sestry, Antigona nebo Strýček Váňa. Před kamerou debutoval snímkem Wilde a naši diváci ho mohou znát z televizního seriálu Vraždy v Midsomeru. Po práci na trilogii Pán prstenu, spolupracoval s Ridley Scottem na snímku Black Hawk Down.

Gimli - trpaslík

John Rhys-Davies (Gimli - trpaslík)

John Rhys-Davies, výrazný welšský herec, se objevuje před kamerou i na divadelních jevištích, již více než třicet let. Diváci si ho zapamatovali především díky jeho roli v prvních dvou dílech trilogie Indiana Jones a později v televizním seriálu Cesta do neznáma. Dále jsme ho mohli vidět ve filmech Mušketýři na Harleyích, Zlatý poklad Herodese Velikého, The Company, The Company II: Oběti, Vesmírní křižáci. Zahrál si také v počítačové hře Wing Commander III. Divadlo hrál často s Royal Shakespeare Company.

Gandalf - čaroděj

Ian McKellen (Gandalf - čaroděj)

Ian McKellen hraje již čtyřicet let jak pro filmové tak pro divadelní publikum. Za tu dobu získal více než čtyřicet velkých hereckých cen. Původem je Brit a filmoví diváci si ho pamatují z jeho nedávné role zloducha jménem Magneto ve stejnojmenné adaptaci comicsu X-Men. Jeho filmografie zahrnuje tituly jako Nadaný žák, Šest stupňů odloučení, Malá pistolnice Joe, Čas smyslnosti a mnoho dalších. Za snímek Gods and Monsters byl nominován na Oscara v kategorii Nejlepší výkon v hlavní roli, za televizní film Rasputin získal Zlatý globus za nejlepší výkon ve vedlejší roli, za výkon ve snímek Walter obdržel cenu Royal Television Performer of the Year, atd. Mnoho jeho divadelních rolí se stalo legendou. Hrál a produkoval klasické i nové kusy především v Royal Shakespear Company a v londýnském Royal National Theatre. Proslavil se také svými sólovými projekty Acting Shakespeare a A Knight Out. Na Brodwayi hrál Salieriho v Amadeovi (cena Tony) a roku 2001 se zde představil jako Edgar ve Strinbergově Dance of Death. Dokonce si zahrál upíra ve videoklipu skupiny Pet Shop Boys.

Rekordy a ocenění:

Druhý díl Pána prstenů je ještě úspěšnější než díl první. Knihy J.R.R. Tolkiena se neustále drží mezi bestsellery New York Times. DVD prvního dílu - Společenstvo prstenu - je v USA obchodně nejúspěšnějším DVD roku 2002, v severní Americe dosáhl zisk jedné miliardy dolarů. Navíc se film umístil na druhém místě nejprodávanějších video nosičů (VHS a DVD). V lednu roku 2003 byl snímek Společenstvo prstenu na DVD oceněn šesti cenami na prestižním DVD Premiere Awards.

V USA až doteď vydělal film Dvě věže 337 miliónů dolarů. Během prosincového víkendu, kdy byla uvedena premiéra, utržil rekordních 62 miliónů dolarů. Na kontě má také nejvyšší světovou tržbu za jediný den (42 miliónů dolarů) a nejvyšší zisk během vánočního dne 25.12. (12,4 miliónů dolarů). Ve Spojených státech je vzhledem k výši tržeb na sedmém místě historických tabulek a v celosvětových žebříčcích je na místě pátém.

V České republice shlédlo v roce 2002 první díl trilogie 960 000 diváků. Film Pán prstenů: Společenstvo prstenu se tak stal divácky nejúspěšnějším filmem roku 2002 a získal Českého lva v této kategorii. Tržby za tento film v roce 2002 dosáhly téměř 90 miliónů korun (podle Unie filmových distributorů).

Film Dvě věže zařadilo mezi desítku nejlepších filmů roku 2002 sto deset filmových kritiků. Ve čtrnácti případech byl prohlášen za nejlepší film loňského roku. Získal mnoho ocenění, mezi dalšími také:

Oskar

Na cenu americké filmové Akademie byl film Pán prstenů: Dvě věže nominován celkem šestkrát a dvě ceny získal:
 • Vizuální efekty - Jim Rygiel, Randall William Cook, Joe Lettery a Alex Funke
 • Střih hudby - Ethan Van der Dyn, Michael Hopkins
 • Nejlepší film - producenti: Barrie M. Osborne, Peter Jackson a Fran Walsh
 • Zvuk - Christopher Boyes, Michael Semanick, Gethin Creagh a Hammond Peek
 • Střih - John Gilbert
 • Art Direction - Grant Major (Art Direction), Det Hennah (dekorace)

BAFTA

Snímek Pán prstenů: Dvě věže byl Britskou filmovou a televizní akademií nominován na deset cen a nakonec získal ceny tři.
 • The Orange Film of the Year (cena diváků)
 • Speciální vizuální efekty - Jim Rygiel
 • Kostýmy - Ngila Dickson a Richard Taylor
 • Nejlepší film
 • Cena Davida Leana za režii - Peter Jackson
 • Nejlepší makeup a vlasy - Peter Owen, Peter King a Richard tailor
 • Nejlepší zvuk - Ethan Van der Ryn
 • Nejlepší střih - Michael Horton a Jabez Olssen
 • Nejlepší Production Design - Grant Major
 • Nejlepší kamera - Andrew Lesnie

Zlatý Glóbus

Film Dvě věže byl nominován na dva Zlaté Glóby.
 • Nejlepší film - drama
 • Nejlepší režisér - Peter Jackson
Peter Jackson
Scénář: Fran Walsh, Philippa Boyens, Stephen Sinclair, Peter Jacskon
Předloha: J. R. R. Tolkien
Kamera: Andrew Lesnie
Střih: Michael Horton, Jabez Olssen
Hudba: Howard Shore
Produkce: Peter Jackson, Barrie M. Osborne, Frances Walsh
Peter Jackson
hrají: Viggo Mortensen, Elijah Wood, Billy Boyd, Ian McKellen, Sean Astin, Liv Tyler, Karl Urban, Bernard Hill, Cate Blanchett, Christopher Lee, Miranda Otto, Orlando Bloom